Jak rozliczyć wydatki na inwestycje w OZE
Budowa farmy wiatrowej lub solarnej nie stanowi długoterminowego projektu z zakresu infrastruktury publicznej i w konsekwencji koszty finansowania dłużnego związane z tym projektem podlegają limitowaniu.
Takie stanowisko przedstawił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 26 września 2022 r. (0111-KDIB1-3.4010.558. 2022.2.JKU).
Wnioskodawca (dalej: Spółka) jest polskim rezydentem podatkowym w rozumieniu ustawy o CIT oraz prowadzi działalność w zakresie wytwarzania energii elektrycznej. Ponadto, spółka jest członkiem grupy kapitałowej, która realizuje projekty dotyczące budowy i eksploatacji farm wiatrowych oraz solarnych. W ramach swojej działalności spółka obecnie realizuje projekt budowy farm wiatrowych oraz solarnych (fotowoltaicznych) na terytorium Polski, z których dochody będą opodatkowane w całości w Polsce. Na potrzeby inwestycji, Spółka ponosi koszty finansowania dłużnego (w rozumieniu art. 15c ust. 12 ustawy o CIT).
Farmy wiatrowe budowane przez spółkę nie będą przy tym stanowić morskiej farmy wiatrowej w rozumieniu art. 3 pkt ustawy z 17 grudnia 2020 r. o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych.
Spółka spytała czy budowane przez nią farmy wiatrowe i solarne stanowią długoterminowy projekt z zakresu infrastruktury publicznej, o którym mowa w art. 15c ust. 10 ustawy o CIT i w konsekwencji czy ma ona prawo do nieuwzględniania kosztów finansowania dłużnego, wynikających z pożyczek (kredytów) wykorzystywanych do sfinansowania budowy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta